1. 7. 2021

Báseň o naději

Svět je jedna veliká vesnice a lidstvo jeden velký  organismus.  Kdyby  nic  jiného,  tak tohle  nám  pandemie  dokonale  ukázala. A  také  to,  že  stále  platí  odpověď  "chytré horákyně“  na  otázku,  co  se  lidem  nejvíce vyplatí.  „Když  jeden  druhému  pomáhá.“ Tak  proč  je  kolem  nás  tolik  krutosti,  neštěstí,  válek?  Stále  jsme  na  cestě  k  tomu, abychom  už  to  jednou  pochopili.  Bloudíme,  hledáme,  potřebujeme  pevný  bod nebo  navigaci  –  dopravní  značky,  které by nám ukázaly směr. Ptám se, jestli jsme na  něco  důležitého  nezapomněli,  asi  ano. O něčem si myslíme, a bylo nám to hodně dlouho  předkládáno  jako  jediná  pravda., že  je  to  zastaralé,  úplný  středověk,  pro nás  lidi  21.  stol.  zcela  nemoderní.  Ano. Mluvím o církvi. Nejprve si ale ujasněme pojmy.  Na  starých  obrazech  vidíme  Petrovu  lodičku  na  rozbouřeném  moři.  V  ní je bezpečí?! Často si myslíme, že všechno staré  je  hloupé,  neužitečné.  Ale  ono  je  to naopak  osvědčené  časem.  Vždyť  si  stačí vzpomenout  na  dobré  rady  v  našich  pohádkách:  „Tu  zlatou  klec  neber,  vezmi  tu starou  dřevěnou...  Neber  nic  jiného  než staré  křesadlo...“  A  tak  dále.  Nebo  báseň K.  J.  Erbena  Poklad,  v  níž  největším  pokladem je dítě.

Zakladatel církve Ježíš poznal od lidí nejhorší ponížení, aby je proměnil v největší slávu  svým  vzkříšením.  Není  snad  logické,  aby  On,  který  mezi  námi  žil  a  učil, své  učení  zpečetil  svojí  smrtí,  že  se  také postaral, aby jeho slova zůstala někde neporušená,  živá?  Moc  spravovat  církev  dal jednomu  ze  svých  učedníků,  a  to  ještě tomu, který se ho třikrát zapřel. Na začátku  jich  bylo  dvanáct.  Dvanáct  apoštolů, proto je církev nazývána apoštolská. Stojí na  pevném  základě  těchto  svědků,  těchto konkrétních  lidí...  Každý  měl  jméno,  rodinu,  zaměstnání,  vesměs  to  byli  rybáři. Chodili  s  Ježíšem,  poslouchali  ho,  viděli, jak  jedná,  jedli  s  ním,  rybařili...  Jeden z  nich  byl  zrádce,  ale  to  se  mezi  lidmi stává,  vezmeme-li  takzvaný  vzorek  společnosti. Vzpomeňme na výsadkáře, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, také jeden z nich své kamarády zradil. Jak mu asi potom  bylo?  Nešťastný  člověk,  právě  tak jako Jidáš. Přitom stačilo tak málo: litovat, vyznat  se.  Pán  proto  zemřel,  aby  přišel s odpuštěním a ukázal nám, že i my máme odpouštět pokaždé.

Když apoštoly prvotní církve vyslýchali  kvůli  veleradě  a  zakazovali  jim  mluvit  o  Ježíši,  zastal  se  jich  jeden  z  farizejů jménem  Gamaliel.  „Pochází-li  tento  záměr  z  lidí,  sám  se  rozpadne,  pochází-li z  Boha,  nebudete  moci  ty  lidi  vyhubit.“ (Sk  5,  33–42)  Většinou  si  představujeme církev  jako  organizaci,  nebo  snad  ještě pod tímto slovem vidíme pátera Koniáše, pálení knih, čarodějnické procesy, hromadění majetku? Nic jiného? Církev není jen organizací,  je  to  organismus  hierarchicky  spravovaný  (papež,  biskupové,  kněží, věřící,  laici).  To  je  církev  viditelná,  ale  je také  církev,  o  které  mluví  sv.  Augustin, církev  neviditelná:  „Někdo  si  myslí,  že  je uvnitř, a je venku, a naopak, protože jedině láska dělí děti světla od dětí tmy.“ Nebo jinak:  „Kdo  se  ke  mně  přizná  před  lidmi, přiznám se k němu i já před svým Otcem, kdo  mě  zapře...  (Luk.  12,  8–9)  Ale  také: Ne  každý,  kdo  mi  říká  Pane,  Pane,  vejde do  Božího  království.  Vnímáme  ty  paradoxy? Stále bychom měli střežit sami sebe, poslouchat  své  svědomí,  kdy  k  nám  mluví  On.  On,  pevný  bod,  střed  našeho  bytí, světlo na konci života.

Mnozí  z  nás  jsme  v  poslední  době  prožívali úzkost, beznaděj. Pohleďme ale na úžasnou práci vědců, kteří za tak krátkou  dobu  dali  lidstvu  účinný  lék.  Mohlo to být daleko horší. Teď bude záležet také na  nás,  na  každém  z  nás.  Zda  sáhneme po zlaté, nebo po dřevěné kleci.

Tak nakonec ta slíbená báseň.

Bohuslav Reynek

O naději

Bože můj, hořím nadějí,
že věci, které se nedějí, se stanou,
že přece skončí se výsměšná step,
v které, cest nevida, chodím jak slep
a prahnu:
usnu, a přiletí radost jak pták,
srdce mi otevře, aniž zvím jak,
a v hněvu
zabije hada v něm, obludu zavěsí,
zčernalou, na haluz ve vlhkém zálesí zoufání,
ve branách duše mé zaskví se stráží,
čekání barvínky slzami svlaží zpívajíc.

Všem přejí krásné léto, prázdniny a dovolenou.

P. Stanislaw Sikora, farář